Postawienie diagnozy choroby Parkinsona może być trudne, zwłaszcza że jej objawy są podobne do wielu innych schorzeń układu nerwowego. W postawieniu dokładnej diagnozy może jednak pomóc neurolog specjalizujący się w zaburzeniach ruchowych. Lekarz ten zbada Pana/Pani ruchy nóg i rąk, a także napięcie mięśniowe i równowagę. Może on również zlecić wykonanie testu w celu zidentyfikowania innych schorzeń, które mogą być przyczyną objawów.
Neurolodzy
Jeśli odczuwasz oznaki i objawy choroby Parkinsona, powinieneś umówić się na konsultację ze specjalistą neurologiem. Objawy choroby Parkinsona różnią się u poszczególnych osób, a najwcześniejsze symptomy mogą być łagodne. Zazwyczaj choroba dotyka jednej strony ciała i pozostaje bez zmian aż do momentu, gdy objawy staną się na tyle poważne, że będą przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności. Zazwyczaj objawy rozpoczynają się od drżenia lub potrząsania kończynami, zwykle zaczyna się to od dłoni. Drżenie i trzęsienie może występować również w spoczynku.
Chociaż nie istnieje specyficzne leczenie choroby Parkinsona, neurolodzy mogą przepisywać różne leki w celu łagodzenia objawów. Pacjenci powinni zawsze przyjmować leki zgodnie z zaleceniami. Jeśli wystąpią jakiekolwiek skutki uboczne lub okaże się, że leki nie działają prawidłowo, należy natychmiast porozmawiać z lekarzem. Będzie on również współpracował z pacjentem w celu ustalenia odpowiednich dla niego metod leczenia. Chociaż obecnie nie są dostępne leki, które mogłyby spowolnić rozwój choroby, można znaleźć leki, które pomogą opanować chorobę i dobrać odpowiednie leczenie do jej objawów.
Psychiatrzy
Psychiatrzy zajmujący się objawami, takimi jak obniżony nastrój, mogą pomóc w leczeniu zmian poznawczych i emocjonalnych, które często towarzyszą chorobie Parkinsona. Psycholog kliniczny może pracować z pacjentami, aby pomóc im radzić sobie z objawami, a neuropsychologowie mogą oceniać zmiany nastroju i poznania oraz wydawać zalecenia dotyczące leczenia. W niektórych przypadkach terapeuta może pomóc pacjentom nauczyć się radzić sobie z wyzwaniami emocjonalnymi, które często towarzyszą chorobie Parkinsona.
Często konieczne jest leczenie psychiatryczne, ale w niektórych przypadkach nie jest ono konieczne. W niektórych przypadkach psychiatrzy zalecają pacjentom przyjmowanie leków. Niektórzy pacjenci mogą wymagać hospitalizacji. Na szczęście klinika Johns Hopkins ma duże doświadczenie w opiece nad pacjentami z chorobą Parkinsona. Psychiatrzy zajmujący się objawami choroby Parkinsona mogą być dobrym wyborem dla Twojej opieki.
Specjaliści od zaburzeń ruchowych
Wybór specjalisty w zakresie zaburzeń ruchowych jest ważny dla pacjentów z różnymi objawami, w tym z chorobą Parkinsona. Specjaliści ci przechodzą dodatkowe szkolenia i uzyskują certyfikaty w swojej dziedzinie. Często są oni częścią wielodyscyplinarnego zespołu, który koordynuje leczenie pacjentów z różnymi objawami, w tym opracowuje plan leczenia dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Jako pacjent chcesz mieć zaufanie do swojego lekarza i zespołu terapeutycznego, a specjalista od zaburzeń ruchowych powinien być częścią tego zespołu.
Znalezienie specjalisty od zaburzeń ruchowych nie jest trudne. W Internecie można znaleźć katalog specjalistów od zaburzeń ruchowych w Twojej okolicy. Możesz też popytać wśród przyjaciół, rodziny i lekarzy pierwszego kontaktu. Niektórzy lekarze mogą znać specjalistów od zaburzeń ruchowych w Twojej okolicy, a inni mogą polecić specjalistę od zaburzeń ruchowych na podstawie własnych doświadczeń. Inną opcją jest rozmowa ustna, ponieważ niektórzy specjaliści od zaburzeń ruchowych mogą mieć kontakty w innych szpitalach lub ośrodkach medycznych.
Inni lekarze, do których należy się zgłosić
Lekarz pierwszego kontaktu prawdopodobnie skieruje pacjenta do specjalisty zajmującego się chorobą Parkinsona, jeśli występują u niego objawy tej choroby. Ponadto, omówi on stan pacjenta z innymi lekarzami. Choroba Parkinsona jest klasyfikowana jako zaburzenie ruchowe i lekarz ten prawdopodobnie skieruje pacjenta do innych lekarzy, którzy posiadają wiedzę na temat tego schorzenia. Może on także poinformować pacjenta, czy powinien rozważyć inne możliwości leczenia. Specjalista w dziedzinie zaburzeń ruchowych przepisuje także leki na chorobę Parkinsona i informuje o nowych metodach leczenia. Fizykoterapeuta może pomóc pacjentowi w wykonywaniu czynności fizycznych, takich jak ocena równowagi, postawy i gibkości. Może on także opracować program ćwiczeń i nauczyć pacjenta, jak zapobiegać upadkom.
Interesuje cię temat pracy w szpitalu? Odwiedź stronę: https://infojob.pl/praca-w-szpitalu.
Symptomy choroby Parkinsona są zazwyczaj rozpoznawalne w chodzie. Często występuje pochylona postawa i ograniczenie ruchów ramion. Podczas chodzenia osoba może potrzebować kilku kroków, aby się obrócić. Mięśnie twarzy mogą być słabe i sztywne. Może również utracić zdolność kontrolowania pęcherza moczowego i może rozwinąć się u niego demencja. Oprócz tych fizycznych objawów, na twarzy chorego może pojawić się wyraz przypominający maskę.