Amantadyna – lek na parkinsona

W tym artykule poznasz podstawy działania amantadyny, leku stosowanego w chorobie Parkinsona. Ten inhibitor MAO-B działa poprzez zapobieganie produkcji monoaminooksydazy (MAO) B, która jest odpowiedzialna za wystąpienie objawów choroby Parkinsona. Lek ten jest bezpieczny i na ogół przynosi ulgę w objawach związanych z chorobą. Mogą jednak wystąpić pewne działania niepożądane, w tym niewyraźne widzenie, zmiany zachowania i inne.

Amantadyna jest inhibitorem monoaminooksydazy typu B (MAO B).

Opracowana w celu zapobiegania grypie, amantadyna okazała się skuteczna w kontrolowaniu łagodnych objawów choroby Parkinsona. Chociaż u niektórych pacjentów korzyść ta może być tymczasowa, może ona pomóc osobom z tą chorobą czuć się bardziej stabilnie podczas leczenia. Amantadyna jest zwykle przyjmowana doustnie, dwa do trzech razy dziennie. Jej działania niepożądane obejmują halucynacje wzrokowe, plamistą, fioletową skórę i obrzęk kostek.

Poprawia objawy choroby Parkinsona

Najwcześniejsze dowody sugerują, że amantadyna poprawia objawy u pacjentów z chorobą Parkinsona. Opublikowano sześć randomizowanych badań kontrolowanych, w których badano stosowanie amantadyny jako terapii adiuwantowej. W pięciu z tych badań porównywano amantadynę z placebo; w jednym badaniu stosowano ją jako monoterapię. Wszystkie sześć badań było badaniami z podwójnie ślepą próbą i badaniami typu cross-over. Jedno z nich było badaniem z grupą równoległą, w którym złamano kody randomizacji. Mogło to prowadzić do stronniczości.

Może powodować niewyraźne widzenie

Niewyraźne widzenie może być skutkiem ubocznym stosowania amantadyny, leku przepisywanego w chorobie Parkinsona. Lek ten jest lekiem antycholinergicznym, co oznacza, że może zwiększać ciśnienie w oku. Z tego powodu nie jest zalecany u pacjentów z jaskrą z zamkniętym kątem przesączania. Ponadto, niektórzy agoniści dopaminy mogą wywierać niekorzystny wpływ na oko, dlatego zaleca się, aby lekarz prowadzący leczenie choroby Parkinsona ściśle współpracował z okulistą w celu monitorowania reakcji oka na lek.

Przeczytaj również:  Do jakiego lekarza zgłosić się z objawami parkinsona?

Może powodować zmiany w zachowaniu

Amantadyna jest lekiem przeciw parkinsonizmowi. Może on powodować zmiany w zachowaniu, w tym zachowania agresywne lub samobójcze. Pacjenci powinni informować lekarza o wszelkich nowych objawach lub zmianach w wyglądzie znamion. U niektórych osób podczas stosowania amantadyny może wystąpić niewyraźne widzenie, pobudzenie lub halucynacje. Powinni oni również zgłaszać wszelkie zmiany stanu psychicznego lub zachowania.

Może działać szkodliwie na płód

Amantadyna jest lekiem przeciwparkinsonowskim, który jest zatwierdzony do leczenia choroby Parkinsona zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Pomimo wysokiej skuteczności, nie wiadomo, czy amantadyna może być szkodliwa dla płodu w czasie ciąży. Amantadyna może powodować senność i niewyraźne widzenie, dlatego kobiety w ciąży powinny unikać wykonywania niebezpiecznych czynności podczas przyjmowania leku.

Dodaj komentarz