Podobne choroby do parkinsona

W tym artykule omówiono różnice między chorobą Parkinsona a innymi schorzeniami neurologicznymi. Omówiono również różnicę między zwyrodnieniem korowo-podstawnym a zanikiem wieloukładowym. Oprócz choroby Parkinsona, choroby te charakteryzują się gromadzeniem się białek tau w mózgu. Zaburzenia te objawiają się zazwyczaj problemami motorycznymi po jednej stronie ciała. Wiążą się również z zaburzeniami mowy i problemami poznawczymi. Zwyrodnienie korowo-podstawne jest najrzadziej występującą atypową postacią parkinsonizmu.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z apteka-natolinska.com.pl

Zanik wieloukładowy

Zanik wieloukładowy jest postępującym zaburzeniem neurologicznym, które może imitować objawy choroby Parkinsona. Choroba ta charakteryzuje się postępującą degeneracją autonomicznego układu nerwowego, który reguluje mimowolne funkcje organizmu. Objawy tego schorzenia mogą być również określane jako parkinsonowskie lub móżdżkowe. Ze względu na podobieństwo do choroby Parkinsona, ważne jest, aby znać różnice między tymi dwiema chorobami.

Postępujące porażenie nadjądrowe

Chociaż PSP może przekształcić się w PSP-RS, istnieją różnice w objawach tych dwóch schorzeń. Nowsze kryteria PSP podkreślają 4 podstawowe czynniki, w tym dysfunkcję okulomotoryczną, niestabilność postawy, akinezję, zaburzenia poznawcze i zaburzenia językowe. Objawy są oceniane w skali od jednego do trzech, w zależności od nasilenia każdego z czynników. U pacjentów z pionowym nadjądrowym porażeniem nerwu wzrokowego, wolną prędkością sakkad pionowych i parkinsonizmem akinetycznym można zdiagnozować prawdopodobne PSP-P. U osób z prawdopodobnym PSP-P mogą również występować deficyty poznawcze i językowe.

Wodogłowie normociśnieniowe

Rozpoznanie wodogłowia normalnego ciśnienia (NPH) wymaga dokładnej oceny objawów występujących u pacjenta. Stan ten nie jest spowodowany nieprawidłowościami strukturalnymi ani guzem mózgu, więc jego przyczyna nie jest znana. Leczenie polega zwykle na wykonaniu zabiegu chirurgicznego polegającego na założeniu przetoki, która umożliwia odpływ nadmiaru płynu mózgowo-rdzeniowego z mózgu. Wywieracz pozostaje w organizmie do końca życia pacjenta. Operacja założenia shuntu może jednak prowadzić do powikłań, takich jak zakażenie lub krwawienie.

Przeczytaj również:  Amantadyna - lek na parkinsona

Leki

Istnieje kilka różnych leków, które leczą choroby podobne do choroby Parkinsona. Benztropina i triheksyfenidyl są lekami antycholinergicznymi, których działanie polega na blokowaniu działania acetylocholiny w mózgu. Może to prowadzić do działań niepożądanych, takich jak nudności, zawroty głowy, dezorientacja, halucynacje i senność. Te skutki uboczne są szczególnie trudne do zniesienia, zwłaszcza dla osób starszych.

Toksyny

Toksyny znajdujące się w naszym środowisku zostały powiązane z chorobą Parkinsona i innymi chorobami neurodegeneracyjnymi. Narażenie środowiska na działanie pestycydów, herbicydów i nawozów sztucznych jest znanym czynnikiem ryzyka choroby Parkinsona. Ponadto, narażenie na toksyny pochodzące ze środowiska może zwiększać tempo stresu oksydacyjnego, czyli stanu, w którym organizm ma problemy z niszczeniem wolnych rodników. Wyniki tego badania wskazują na rolę toksyn środowiskowych w chorobie Parkinsona i innych chorobach, które mają podobne objawy.

Stres

Istnieje kilka chorób podobnych do choroby Parkinsona, ale nie wszystkie z nich są takie same. Najczęstszą z nich jest zwyrodnienie korowo-podstawne, które wpływa na komórki mózgowe odpowiedzialne za produkcję dopaminy. Pacjenci z tą chorobą często wykazują objawy ruchowe po jednej stronie ciała oraz problemy poznawcze, z mową i równowagą. Jest to najrzadziej występujący typ parkinsonizmu atypowego. Chociaż ten typ jest często mylony z chorobą Parkinsona, może być oznaką innej choroby.

Depresja

Chociaż depresja może być objawem choroby Parkinsona, wiele osób nie szuka leczenia. Dzieje się tak często dlatego, że nie rozpoznają oni swoich objawów jako depresji lub nie wiedzą, jak je wyjaśnić. Opiekunowie powinni jednak zapytać bliską osobę, czy nie wykazuje objawów depresji. Chociaż leczenie depresji jest różne, wiele powszechnie przepisywanych leków przeciwdepresyjnych może pomóc w leczeniu depresji. Inne metody leczenia mogą obejmować poradnictwo psychologiczne lub ćwiczenia fizyczne.

Objawy NSA

Choroba Parkinsona jest zwyrodnieniowym zaburzeniem neurologicznym, którego skutkiem są niekontrolowane i szarpane ruchy. Choroba zwykle zaczyna się powoli i stopniowo się pogarsza. Objawy obejmują drżenie, powolne ruchy, niewyraźną mowę i spowolniony chód. Osoby cierpiące na chorobę Parkinsona mają również problemy z równowagą, pamięcią i koordynacją. W większości przypadków objawy choroby pojawiają się stopniowo w ciągu kilku lat.

Przeczytaj również:  Rejestracja suplementów diety - na czym polega?

Testy diagnostyczne

W nowym badaniu znaleziono sposób na odróżnienie choroby Parkinsona od podobnych chorób, w tym APD. Badanie, znane jako nakłucie rdzenia kręgowego, polega na poszukiwaniu w płynie mózgowo-rdzeniowym nieprawidłowo sfałdowanych białek alfa-synukleiny. Płyn mózgowo-rdzeniowy otacza rdzeń kręgowy i mózg. Podczas nakłucia kręgosłupa pracownik służby zdrowia wprowadza igłę do kanału kręgowego pacjenta i pobiera płyn mózgowo-rdzeniowy.

Leczenie

Zaburzenia ruchowe dotykają do 32% osób powyżej 60. roku życia, w tym pacjentów z chorobą Parkinsona. Objawy mogą obejmować drżenie, sztywność mięśni, spowolnienie ruchów oraz zaburzenia równowagi i koordynacji. Inne podobne choroby mogą być leczone tymi samymi lekami, które są stosowane w chorobie Parkinsona. Jednym z bardziej nietypowych typów jest zespół korowo-podstawny, który często zaczyna się od objawów dotyczących jednej kończyny. Może on również powodować inne objawy, w tym dystonię i parkinsonizm.

 

Dodaj komentarz