Otępienie w chorobie Parkinsona i jego objawy

Choroba Parkinsona jest postępującym zaburzeniem neurologicznym, które uszkadza centralny układ nerwowy. Choroba ta dotyka głównie osoby dorosłe po 65 roku życia. Choroba ta może powodować stan zwany otępieniem w chorobie Parkinsona. Otępienie to charakteryzuje się ograniczeniem funkcji myślenia i rozumowania oraz problemami z rozwiązywaniem problemów.

Lekarze szacują, że od 50% do 80% osób z chorobą Parkinsona prędzej czy później doświadcza otępienia związanego z chorobą Parkinsona.

Ten artykuł został przygotowany we współpracy z centrumdentystyczne.com

Jakie są objawy otępienia w chorobie Parkinsona?

Najczęstszymi objawami tego typu demencji są:

  • Problemy z apetytem (pogorszenie lub gwałtowne zwiększenie);
  • Zmniejszony wigor;
  • Pomieszanie świadomości;
  • Zapominalstwo;
  • Paranoidalne pomysły;
  • Halucynacje;
  • Depresja;
  • Trudności z pamięcią;
  • Niezdolność do koncentracji;
  • Nieumiejętność stosowania rozumowania i zdrowego rozsądku;
  • Zwiększony niepokój;
  • Wahania nastrojów;
  • Utrata zainteresowania życiem;
  • niewyraźna mowa;
  • Zaburzenia snu.

Jak diagnozuje się chorobę Parkinsona i otępienie w chorobie Parkinsona?

Otępienie w chorobie Parkinsona nie jest w stanie zostać wykryte przez żaden dostępny test ze 100% prawdopodobieństwem. Zamiast tego lekarze opierają się na szeregu lub kombinacji testów i wskaźników.

Twój neurolog prawdopodobnie najpierw zdiagnozuje u Ciebie chorobę Parkinsona, a następnie będzie monitorował Twój stan i progresję choroby. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko rozwoju otępienia w chorobie Parkinsona, dlatego lekarz będzie częściej przeprowadzał regularne badania w celu monitorowania funkcji poznawczych, pamięci i zdrowia psychicznego.

Co powoduje chorobę Parkinsona?

Specjalny związek chemiczny w mózgu zwany dopaminą pomaga kontrolować i koordynować ruchy mięśni. Z czasem choroba Parkinsona niszczy komórki nerwowe, które produkują dopaminę. Bez tego związku chemicznego komórki nerwowe nie mogą prawidłowo przekazywać poleceń z mózgu do ciała, co prowadzi do utraty funkcji mięśni i koordynacji. Obecnie naukowcy nie są w stanie stwierdzić z całą pewnością, co powoduje rozpad komórek produkujących dopaminę.

Przeczytaj również:  Co się należy chorym na Parkinsona?

Choroba Parkinsona powoduje również krytyczne zmiany w części mózgu, która kontroluje ruch i koordynację. Bardzo często to właśnie problemy z koordynacją są pierwszymi objawami choroby. Drżenie jest jednym z najczęstszych objawów choroby Parkinsona.

W miarę postępu i rozprzestrzeniania się choroby może ona wpływać na części mózgu odpowiedzialne za funkcje umysłowe, pamięć i ocenę sytuacji. Z czasem mózg może nie być w stanie wykorzystywać tych obszarów tak efektywnie, jak przed wystąpieniem choroby. Wynikiem tego wszystkiego jest pojawienie się demencji w chorobie Parkinsona.

 

Jakie są czynniki ryzyka otępienia w chorobie Parkinsona?

Jesteś w grupie zwiększonego ryzyka rozwoju otępienia w chorobie Parkinsona, jeśli:

  • Jesteś mężczyzną.
  • Jesteś dość starszą osobą;
  • Masz łagodne zaburzenia funkcji poznawczych;
  • Występują u Ciebie ciężkie objawy upośledzenia ruchowego, takie jak zaburzenia chodu;
  • U pacjenta postawiono diagnozę psychiatryczną związaną z chorobą Parkinsona, np. diagnozę depresji.

Czynniki ochronne przed rozwojem otępienia

Sugeruje się, że pewne czynniki mogą chronić pacjentów z chorobą Parkinsona przed rozwojem otępienia (demencji). Szczególnie interesujące są dowody na ochronne działanie prawidłowego mikrobiomu jelitowego prowadzące do zmniejszenia przepuszczalności bariery nabłonka śródmiąższowego i kontroli obwodowych odpowiedzi immunologicznych, w przeciwieństwie do przewlekłego stanu zapalnego w przewodzie pokarmowym.

Uważa się, że zmniejszenie obciążenia infekcyjnego organizmu poprzez eliminację bakterii i hamowanie replikacji wirusów, które powodują przewlekły stan zapalny, zapewnia zmniejszenie ryzyka chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego .

W badaniach podłużnych uzyskano sprzeczne wyniki dotyczące ochronnego wpływu palenia tytoniu na rozwój zaburzeń poznawczych w otępieniu w chorobie Parkinsona. Na przykład, ekspozycja na receptory nikotynowe zaangażowane w uczenie się może opóźnić spadek zdolności poznawczych, ale palenie zwiększa stres oksydacyjny i prowokuje rozwój chorób sercowo-naczyniowych.

Jak można leczyć chorobę Parkinsona i jak złagodzić skutki otępienia?

Nie ma jednego lekarstwa na chorobę Parkinsona. Obecnie lekarze koncentrują się na planie leczenia, który pomaga złagodzić objawy choroby, ale nie należy zapominać, że niektóre z leków w tej kombinacji mają skutki uboczne – mogą pogorszyć skutki otępienia w chorobie Parkinsona i jego objawy.

Przeczytaj również:  Leczenie farmakologiczne choroby Parkinsona

Jeżeli jesteś świadomy nasilających się objawów otępienia w chorobie Parkinsona – załóż pamiętnik i zapisuj to, co czujesz i czego doświadczasz. Zapisuj, kiedy pojawiają się objawy, jak długo trwają i czy leki pomagają.

Dodaj komentarz