Jak medyczna marihuana pomaga w chorobie Parkinsona?

Zastanawiasz się, jak marihuana medyczna wpływa na leczenie choroby Parkinsona? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym wyjaśniamy, w jaki sposób konopie indyjskie pomagają w walce z tą chorobą! Zapraszamy do lektury!

Choroba Parkinsona może bardzo wyniszczyć organizm. Istnieje jednak wiele terapii uzupełniających, które mogą pomóc w zwalczaniu objawów tego schorzenia. Jedną z nich jest stosowanie marihuany medycznej. Warto dowiedzieć się, na czym ona polega.

Choroba Parkinsona – co to jest?

Choroba Parkinsona to zaburzenie neurodegeneracyjne, polegające na degeneracji układu nerwowego, a w szczególności neuronów w mózgu. Podczas normalnego funkcjonowania tych neuronów, wytwarzana jest niezbędna substancja mózgu – dopamina. Gdy ulegają one uszkodzeniu, wytwarzają zdecydowanie mniej tej substancji, co powoduje Parkinsona. Leczenie polega na łagodzeniu objawów tej choroby. Prowadzone jest nie tylko w tradycyjnych gabinetach lekarskich, ale i w innych placówkach medycznych, jak na przykład  Centrum Medycyny Konopnej, poprzez zastosowanie marihuany leczniczej.

Objawy choroby Parkinsona

Objawy choroby Parkinsona zazwyczaj rozwijają się powoli, nawet przez kilka lat. Ich zaawansowanie może być różne, zależne jest od różnorodnego charakteru tego zaburzenia. Wśród najpowszechniejszych wyróżniamy:

  • drgawki – pojawiają się głównie w spoczynku, występują przeważnie między kciukiem a palcem wskazującym, ale mogą także pojawić się w dolnej wardze, szczęce, klatce piersiowej;
  • bradykinezję – powolność ruchu, ograniczenie ruchów;
  • sztywność – dotyczy sztywności nóg, ramion;
  • problemy z równowagą – niestabilność postawy;
  • objawy niezwiązane z motoryką – zaparcia, zaburzenia snu, depresja, apatia.

Jak marihuana medyczna wpływa na organizm?

Marihuana medyczna wpływa na organizm człowieka poprzez niezbędny system regulacyjny ECS (endokannabinoidowy), który wykorzystuje enzymy, neuroprzekaźniki i receptory kannabinoidowe, do tego, aby wpływać na obwodowy i centralny układ nerwowy. ECS bierze między innymi udział w takich procesach i funkcjach jak: pamięć, nastrój, apetyt czy też sen, a regulowanie tego systemu może mieć związek z chorobą Parkinsona. Więcej informacji na ten temat może udzielić między innymi lekarz medycyny Magdalena Nita, która współpracuje z placówką medyczną specjalizującą się w terapii marihuaną medyczną.

Przeczytaj również:  Dieta dla seniora w chorobie Parkinsona – jak powinna wyglądać?

Jak marihuana może wpływać na chorobę Parkinsona?

Stosowanie marihuany przy chorobie Parkinsona może wpłynąć na:

  • poprawę jakości życia poprzez wyleczenie z depresji, lęku;
  • poprawę objawów motorycznych (między innymi zmniejszenie drżenia spoczynkowego, sztywnienia, przyśpieszenie ruchu, regulację prawidłowej postawy);
  • poprawę objawów niemotorycznych (na przykład poprawa jakości snu, zwiększenie apetytu).

Na jakie inne choroby może pomóc medyczna marihuana?

Obecnie uważa się, że medyczna marihuana może działać wspomagająco przy wielu chorobach, między innymi na:

  • choroby układu pokarmowego – zespół drażliwego jelita, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, niedobór masy ciała, łagodzenie wymiotów i nudności, zmniejszenie zaburzeń łaknienia, refluks żołądkowo-przełykowy, wyniszczenie układu;
  • choroby neurologiczne – chorobę Alzheimera, nerwicę, zespół stresu pourazowego, bezsenność, psychozę;
  • choroby inne – astmę, jaskrę, zespół przewlekłego zmęczenia, cukrzycę, boreliozę.

W jaki sposób używa się marihuany medycznej przy chorobie Parkinsona?

Nie istnieją wytyczne co do sposobu stosowania marihuany medycznej przy chorobie Parkinsona. Dlatego uważa się, że może być ona używana w ogólnodostępnych formach:

  • palenie;
  • spożycie doustne (produkty spożywcze);
  • wdychanie przez waporyzator;
  • podawanie podjęzykowe (podawanie kilku kropel oleju lub nalewki pod język).

Należy tu zaznaczyć, że na każdą osobę zmagającą się z chorobą Parkinsona stosowanie marihuany może przynieść inny efekt. Dlatego zawsze należy dokładnie omówić tę opcję leczenia ze swoim prowadzącym lekarzem.

Teraz już wiesz, jak marihuana medyczna może pomóc przy chorobie Parkinsona. Warto przemyśleć jej stosowanie!

Dodaj komentarz