Przyczyny zapalenia ścięgien

Przyczyny zapalenia ścięgien mogą być bardzo różne, chociaż najczęściej są skutkiem przeciążenia. W większości przypadków dotyczą sportowców lub osób rekreacyjnie uprawiających sport. Jednym z częściej występujących urazów jest zapalenie ścięgna Achillesa, które jest nie tylko bolesne, ale niewłaściwe leczone może doprowadzić do zerwania ścięgna. Jak rozpoznać zapalenie ścięgna Achillesa?

Czy zapalenie Achillesa jest tylko kontuzją sportowców?

Urazy kończyn dolnych są częstym zjawiskiem, które przydarzają się nie tylko sportowcom, chociaż osoby bardzo aktywne fizycznie są zdecydowanie częściej narażone na przeciążenia. Niestety coraz częściej kontuzje dotykają też tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia i raz na jakiś czas, bez odpowiedniego przygotowania, wykonają aktywność fizyczną. W grupie ryzyka, jeśli chodzi o zapalenie ścięgna, są też seniorzy, u których wraz z wiekiem dochodzi do osłabienia aparatu ruchu. 

Za co odpowiada ścięgno Achillesa?

Ścięgno stanowi przedłużenie mięśnia. Jego funkcja polega na przenoszeniu siły pochodzącej ze skurczu mięśnia na elementy kostne, czyli umożliwia zaistnienie ruchu. Tworzą je mocne włókna kolagenowe, ale mimo to jego sprężystość i możliwość rozciągania jest ograniczona. Warto pamiętać, że ścięgno Achillesa jest największą tego typu strukturą u człowieka i mimo że jest ono mocne i grube, łatwo dochodzi do jego uszkodzenia. Jednym z najczęstszych urazów jest stan zapalny, do którego dochodzi na skutek przeciążeń (np. podczas częstego uprawiania sportu) lub urazu (np. podczas nagłego ruchu). 

Uszkodzenie ścięgna jest najczęściej skutkiem:

  • zbyt intensywnego treningu, który często nie jest dopasowany do naszej aktualnej kondycji i możliwości,
  • wykonywania ćwiczeń zbyt obciążających daną grupę mięśni,
  • aktywności fizycznej na wymagającym i nierównym terenie,
  • złej techniki wykonywania ćwiczeń,
  • braku odpowiedniej rozgrzewki przed treningiem.
Przeczytaj również:  Na co stosować ocet jabłkowy?

Warto pamiętać, że stan zapalny jest kontuzją, która lubi nawracać, zwłaszcza w sytuacji nieprawidłowo prowadzonego leczenia lub rehabilitacji. Właśnie dlatego podejrzenie zapalenia mięśnia Achillesa należy skonsultować ze specjalistą. 

Stan zapalny może rozwinąć się także na skutek noszenia nieodpowiedniego obuwia, otyłości oraz niektórych chorób przewlekłych. Z kontuzją często zmagają się osoby posiadające deformacje w obrębie kończyn dolnych lub chorujące na reumatoidalne zapalenie stawów.

Objawy zapalenia ścięgna Achillesa

Pierwszym objawem zapalenia ścięgna Achillesa jest ból nogi w okolicy łydki, który nasila się zwłaszcza przy próbie dotyku. Skóra w okolicy ścięgna jest cieplejsza i może być zaczerwieniona. Często pojawia się obrzęk, a przy urazie dodatkowo krwiak. Osoba, w której rozwija się stan zapalny, ma trudności ze swobodnym poruszaniem się. Ból jest dotkliwy zwłaszcza po odpoczynku, a tzw. zesztywnienie ścięgna wpływa na ograniczony zakres ruchu. Objawy są wskazaniem do jak najszybszej konsultacji ze specjalistą.

Dodaj komentarz