Co wybrać na ból stawów?

Ból stawów to dolegliwość, która może nam dokuczać bez względu na wiek. Pojawia się jako konsekwencja choroby czy na przykład urazu takiego jak zwichnięcie, przeciążenie lub skręcenie. Najczęściej pojawia się u osób, które prowadzą siedzący tryb życia lub u osób z otyłością. Bóle stawów mogą również wywoływać choroby reumatyczne takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina układowa, czy dna moczanowa, a ich następstwem może być duży ból w obrębie stawów lub choroby zwyrodnieniowe. Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, bóle stawów mogą pojawiać się również w przebiegu chorób zakaźnych, to jest grypa, odra, świnka, zapalenie wątroby lub zakażenia bakteryjne.

W jaki sposób radzić sobie z bólem stawów?

Oczywiście najpierw powinniśmy zacząć od skonsultowania się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny bólu. Niezbędne tutaj będą badania takie jak badanie laboratoryjne krwi lub badania obrazowe. W zależności od diagnozy lekarz zaleci nam leczenie farmakologiczne lub fizjoterapeutyczne. Oprócz powyższych zaleceń możemy również zastosować, oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem domowe sposoby takie jak ciepłe lub zimne okłady i ciepłe kąpiele. Wskazana jest tutaj również zmiana diety na bogatszą w kolagen, który znajdziemy w żelatynie, błonniku, wapniu, fosforze i kwasach tłuszczowych. Sama jednak dieta może nie wystarczyć, warto również dodać do niej większą aktywność fizyczną, która to jednak musi zostać włączona dopiero po zakończeniu leczenia, natomiast w czasie jego trwania warto zastosować rehabilitację. 

Czy suplementy diety są dobrym rozwiązaniem na ból stawów?

Jak mówi przysłowie lepiej zapobiegać niż leczyć, stąd też suplementacja stawów jest bardzo dobrym pomysłem w szczególności dla osób sporadycznie uprawiających sport lub takich, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nim, a także dla osób, które mają nadwagę lub spędzają większość czasu w pracy siedząc, lub stojąc. Stawy w trakcie pracy lub dużego obciążenia są narażone na wycieranie mazi stawowej. W przypadku jej dużych niedoborów stawy zostają uszkodzone, a nawet całkowicie unieruchomione. Tak więc wczesna suplementacja może zapobiec konieczności przyjmowania silnych leków w przyszłości.

Przeczytaj również:  E-recepta online 24h – wygodne rozwiązanie

Jak wybrać skuteczny preparat na ból stawów?

Przy wyborze preparatu na ból stawów warto kierować się ich składem. Pierwszą rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jest zawartość siarki, gdyż jest to składnik służący zapobieganiu chorobie zwyrodnieniowej. Natomiast w przypadku gdy chcemy zregenerować stawy lub uskutecznić rehabilitację powinniśmy zacząć zażywać preparaty z chondroityną. Naturalnie występuje ona w owocach morza, a jej głównym zadaniem jest wpływ na zmniejszenie bólu, a także zwiększenie funkcjonalności stawów. Zaleca się również spożywanie tranu i kolagenu. 

Jakie preparaty uśmierzą ból stawów?

Najskuteczniejszy na ból stawów jest paracetamol, a także niesteroidowe leki przeciwzapalne, które mogą występować w postaci tabletek, żelu, maści, plastra, czy też aerozolu. Po przekazaniu farmaceucie naszych objawów pomoże nam dobrać odpowiedni dla nas lek z grupy NLPZ. W ich przypadku możemy wybrać odpowiednią postać leku dla siebie. Leki te dostępne są bez recepty. Jeśli nasze objawy bólowe nie ustępują, lekarz może przepisać lek z najsilniejszej grupy, a mianowicie opioidów. Warto także zapoznać się z ofertą suplementów na ból stawów, gdyż są one często tworzone wyłącznie z naturalnych składników, a ich działanie jest równie skuteczne, jak leków.

Dodaj komentarz