Jak długo żyje chory na parkinsona?

Nowoczesne metody leczenia choroby Parkinsona mogą wydłużyć życie pacjenta. Choroba ta wiąże się z kilkoma objawami, w tym wczesnym zamrożeniem chodu, objawami psychotycznymi i depresją. Niektóre metody leczenia są bardziej skuteczne niż inne, ale nie wszystkie są dostępne dla wszystkich pacjentów. W tym artykule przeanalizujemy najczęstsze objawy i omówimy najlepsze metody leczenia choroby Parkinsona. Następnie omówimy najczęstsze sposoby, w jakie objawy te mogą wpływać na życie pacjenta.

109 zmarłych pacjentów

Liczba zgonów z powodu choroby Parkinsona wzrosła z 5,4 na 100 000 osób w 1999 r. do 8,8 na 100 000 w 2019 r., co stanowi wzrost o 2,4% rocznie. Liczba zgonów z powodu tej choroby wzrosła we wszystkich grupach wiekowych, u obu płci i w różnych klasyfikacjach miejsko-wiejskich. Po uwzględnieniu wieku, śmiertelność była dwukrotnie wyższa u mężczyzn niż u kobiet. Mężczyźni mogą być bardziej zagrożeni, ponieważ wytwarzają więcej estrogenu, który prowadzi do wyższego poziomu dopaminy w niektórych regionach mózgu. Może to chronić kobiety przed tą chorobą.
9,6 roku

Przewidywana długość życia po wystąpieniu choroby Parkinsona wynosi około 9,6 lat, w porównaniu z 6,1 latami w przypadku pacjentów z innymi postaciami choroby. Pacjenci z chorobą Parkinsona są bardziej narażeni na śmierć niż pacjenci z innymi rodzajami zaburzeń, co oznacza, że ich średnia długość życia jest również krótsza. W rzeczywistości ich średnia długość życia jest trzykrotnie niższa niż w populacji ogólnej.

Objawy psychotyczne

Czas trwania choroby Parkinsona jest różny. We wczesnym stadium objawy mogą być łagodne. Mogą one obejmować trudności z utrzymaniem porządku i krótki czas koncentracji uwagi. Inne objawy to ślinienie się i wzmożone parcie na siusiu. W późniejszych stadiach objawy mogą się nasilić i chory może wymagać wózka inwalidzkiego. Nie jest znane lekarstwo na chorobę Parkinsona, choć zmiana stylu życia i leki mogą poprawić objawy.

Przeczytaj również:  Rejestracja suplementów diety - na czym polega?

Wczesne zamrożenie chodu

Częstym problemem w chorobie Parkinsona jest wczesne zamrożenie chodu, które utrudnia lub uniemożliwia chodzenie. Zaburzenie to zwiększa ryzyko upadków i często towarzyszy mu upośledzenie funkcji poznawczych oraz niska samoświadomość. Pacjenci, u których występują częste epizody zamrożenia, często ograniczają poziom aktywności i unikają sytuacji społecznych. Problem ten nie ogranicza się jednak do chodu. Do innych przyczyn wczesnego zamrożenia chodu należą lęk i depresja.

Zapalenie płynu mózgowo-rdzeniowego

Istnieją pewne istotne różnice pomiędzy pacjentami z i bez zapalenia płynu mózgowo-rdzeniowego, ale wyniki najnowszego badania są pozytywne dla osób z tym zaburzeniem. Nowe badanie sugeruje, że zapalenie płynu mózgowo-rdzeniowego jest związane z mniejszą przeżywalnością, a środki rehabilitacyjne mogą zmniejszyć ryzyko zgonu. Chociaż potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić te wyniki, są to dobre wiadomości dla osób z chorobą Parkinsona.

Zabiegi chirurgiczne

Zabiegi chirurgiczne w chorobie Parkinsona (PD) zrewolucjonizowały leczenie tego zaburzenia, zapewniając znaczną poprawę objawową. Opcje chirurgiczne obejmują techniki ablacyjne (takie jak DBS), techniki nieniszczące (takie jak pallidotomia) oraz metody wspomagające i naprawcze, takie jak terapia genowa. W niniejszym artykule przedstawiono przegląd różnych rodzajów zabiegów chirurgicznych dostępnych dla pacjentów z chorobą Parkinsona.

Dodaj komentarz