Czy parkinson jest dziedziczny?

Choroba Parkinsona jest postępującym zaburzeniem zwyrodnieniowym charakterystycznym dla osób starszych. Związana jest z postępującym niszczeniem i obumieraniem neuronów produkujących hormon i neuroprzekaźnik dopaminę w organizmie człowieka. Niedobór dopaminy negatywnie wpływa na pewne obszary kory mózgowej.

Cechy charakterystyczne choroby Parkinsona

  • sztywność mięśni;
  • brak aktywności ruchowej;
  • rytmiczne ruchy oscylacyjne kończyn;
  • niestabilność ciała, głowy i kończyn w stosunku do siebie.

Pierwszy opis tego zaburzenia został sporządzony przez angielskiego lekarza J. Parkinsona ponad 200 lat temu, choć historia medycyny wskazuje na podobne schorzenia znane już w starożytnym Egipcie.

Obecnie statystyki wskazują, że na 100 000 mieszkańców przypada około 200 przypadków. Chociaż choroba jest uważana za występującą w starszej grupie wiekowej populacji, odnotowano również wczesny początek choroby. Około jedna na 20 zakażonych osób została zdiagnozowana w wieku 40+, a jedna na 10 w wieku 50+. Średni wiek zachorowania to 57 lat.

Każdy, kto w jakimś stopniu doświadczył choroby Parkinsona, zastanawia się zapewne: „Czy to prawda, że choroba Parkinsona jest dziedziczna?”. W tym artykule postaramy się przyjrzeć temu aspektowi choroby i znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Czy choroba Parkinsona jest dziedziczna?

Czy parkinson jest dziedziczny? Liczne badania wykazały, że specjaliści medyczni nadal nie są w stanie znaleźć ostatecznej przyczyny choroby. Niestety, nie ma wiarygodnych informacji na temat tego, czy choroba Parkinsona jest dziedziczna czy nie. Poniższe argumenty należy traktować raczej jako możliwe, a nie definitywne ustalenia medyczne.

Z drugiej strony naukowcy ustalili, że istnieje niewielkie prawdopodobieństwo (rzędu 10-15%), że choroba Parkinsona ma podłoże genetyczne, tzn. że choroba występuje u członków rodziny i krewnych. Naukowcy doszli do wniosku, że jeśli w rodzinie występuje przypadek potwierdzonej choroby, to prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u członków rodziny wzrasta o 4-6%.

Przeczytaj również:  Parkinson w młodym wieku

Warto zwrócić uwagę, że w 15% przypadków obserwuje się rodzinne występowanie rozpoznania. Zidentyfikowano również kilka nieprawidłowych genów, które mogły zapoczątkować rozwój tej patologii.

Lekarze doszli do wniosku, że na wystąpienie choroby Parkinsona w 70% ma wpływ środowisko, a w 5% ostra choroba neurologiczna.

Na szczególną uwagę zasługuje również choroba Parkinsona w chorobach dziedzicznych ośrodkowego układu nerwowego. Prawdopodobieństwo wystąpienia objawów wzrasta u osób, które cierpią na następujące choroby

  • Choroba Wilsona-Konovalova;
  • Choroba Hallerwurden-Spatz;
  • dystonia wrażliwa na dopa;
  • Choroba Huntingtona w postaci sztywnej;
  • Encefalopatia mitochondrialna.

Klinicyści twierdzą, że w postaciach dziedzicznych wiek pacjenta jest niższy, a początek choroby i objawy są łagodniejsze.

Co należy zrobić, jeśli masz predyspozycje do tej choroby?

Nawet jeśli Ty lub Twoi krewni zaliczacie się do grupy 10%-15% osób, które odziedziczyły chorobę, warto zrozumieć, że 70% chorób jest spowodowanych negatywnymi wpływami środowiska i niezdrowym stylem życia.

Nie istnieją leki, które mogą wyleczyć lub spowolnić postęp choroby. Dostępne są jednak leki, które stymulują produkcję dopaminy w mózgu lub ją zastępują, poprawiając w ten sposób stan pacjentów. W rezultacie, osoby z tą chorobą mogą pozostawać aktywne i poznawczo upośledzone przez wiele lat. W późniejszych etapach stosuje się również interwencję neurochirurgiczną, wszczepiając elektrody do mózgu i oddziałując na nie za pomocą oprogramowania.

Podsumowanie

Choroba może rozwijać się od pięciu do ośmiu lat, zanim osoba zauważy, że jej stan uległ zmianie. Dlatego tak ważna jest możliwość jak najwcześniejszego wykrycia objawów choroby Parkinsona. To właśnie tam prowadzone są obecnie najbardziej intensywne badania.  Należy więc pilnować diety, regularnie uprawiać ćwiczenia fizyczne i całkowicie zrezygnować ze złych nawyków (alkohol, palenie papierosów), które mają szkodliwy wpływ na komórki mózgowe. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu będziecie w stanie wyciągnąć własne wnioski na temat tego, czy choroba Parkinsona jest dziedziczna czy nie.

Przeczytaj również:  Kto najczęściej choruje na Parkinsona?

Dodaj komentarz