Parkinson w młodym wieku

Choroby ludzkie potrafią przysporzyć wiele problemów. W szczególności wiele kłopotów zapewni choroba parkinsona, ale czy dotyka ona młode osoby i jeśli tak to, jak ona wygląda. Czym charakteryzuje się Parkinson w młodym wieku? W tym artykule dowiesz się wszystkich istotnych informacji odnośnie wpływu choroby Parkinsona na ciało młodego człowieka.

Prezentowana treść powstała dzięki współpracy z jakdbacozeby.pl

Czym jest choroba Parkinsona?

Choroba Parkinsona to postępujące zaburzenie układu nerwowego, które wpływa na ruch. Objawy pojawiają się stopniowo, czasami zaczynając się od ledwie zauważalnego drżenia jednej ręki. Drżenia są powszechne, ale zaburzenie często powoduje również sztywność lub spowolnienie ruchu. We wczesnych stadiach choroby Parkinsona Twoje ramiona mogą nie kołysać się podczas chodzenia. Twoja mowa może stać się miękka lub niewyraźna. Objawy choroby Parkinsona nasilają się wraz z postępem choroby. Chociaż choroby Parkinsona nie można wyleczyć, leki mogą znacznie złagodzić objawy. Czasami lekarz może zasugerować operację w celu regulacji niektórych obszarów mózgu i złagodzenia objawów.

Parkinson w młodym wieku – przyczyny

Nie jest jasne, co dokładnie powoduje chorobę Parkinsona w każdym wieku. Pewną rolę mogą odgrywać czynniki genetyczne, czynniki środowiskowe lub kombinacja tych dwóch. Ten stan występuje, gdy komórki są tracone w części mózgu, która wytwarza dopaminę. Dopamina jest odpowiedzialna za wysyłanie sygnałów mózgowych kontrolujących ruch. Parkinson w młodym wieku wiąże się, z niektórymi genami. Badania pokazują, że 65 procent osób z chorobą Parkinsona, poniżej 20 roku życia mogła mieć kontakt z mutacją genetyczną. Mutacja dotyka 32 procent osób, które doświadczają zachorowania między 20 a 30 rokiem życia.

Przeczytaj również:  Rehabilitacja i ćwiczenia w chorobie Parkinsona

Diagnozowanie choroby Parkinsona o wczesnym początku

Diagnoza może być trudna i trochę potrwać. Stan jest zwykle diagnozowany przez neurologa na podstawie przeglądu objawów i badania fizykalnego. Badania krwi i inne badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny, nie diagnozują choroby Parkinsona. Mogą jednak służyć do wykluczenia innych chorób.

Jak opiekować się chorą osobą?

Opieka nad ukochaną osobą z wczesnym początkiem choroby Parkinsona może być trudna. Jeśli jesteś opiekunem kogoś z tą chorobą, ważne jest, abyś pamiętał o swoim własnym zdrowiu emocjonalnym i fizycznym. Nie tylko masz do czynienia z trudną diagnozą, ale także radzisz sobie ze zwiększoną liczbą obowiązków. Nie możesz opiekować się innymi, jeśli nie dbasz o siebie. Utrzymuj zdrową dietę i regularnie ćwicz. Dowiedz się, co pomaga Ci się odstresować. Znajdź sobie pasję, która pomoże Ci przezwyciężyć ten ciężki okres. Poszukaj wsparcia w członkach rodziny. Miej świadomość, że są oni w stanie Ci pomóc, kiedy będziesz w potrzebie. Kontaktuj się ze specjalistami, którzy także będą Ci pomagać i Cię kierować. Nie pozwól chorobie wpłynąć na Twoje życie w większym stopniu i walcz, aby ją przezwyciężyć!

Jak zapobiec zachorowaniu na Parkinsona?

Ponieważ przyczyna choroby Parkinsona jest nieznana, sprawdzone sposoby zapobiegania tej chorobie również pozostają tajemnicą. Niektóre badania wykazały, że regularne ćwiczenia aerobowe mogą zmniejszyć ryzyko choroby Parkinsona. Niektóre inne badania wykazały, że ludzie, którzy spożywają kofeinę – która znajduje się w kawie, herbacie i coli – chorują na chorobę Parkinsona rzadziej niż ci, którzy jej nie piją. Zielona herbata jest również związana ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju choroby Parkinsona. Jednak nadal nie wiadomo, czy kofeina faktycznie chroni przed zachorowaniem na Parkinsona. Obecnie nie ma wystarczających dowodów, aby sugerować picie napojów zawierających kofeinę w celu ochrony przed chorobą Parkinsona, ale może warto spróbować.

Przeczytaj również:  Parkinsonizm polekowy - co go powoduje i jak go rozpoznać?

Podsumowanie

Parkinson o wczesnym początku jest poważną chorobą przewlekłą. Leki i zmiany stylu życia często łagodzą objawy. Mogą również spowolnić postęp choroby. Nie wolno się załamywać, ponieważ to w niczym nie pomoże. Powinniśmy szukać pozytywów i nad sobą pracować.

Dodaj komentarz