Czego powinna unikać osoba chora na parkinsona?

Pierwszą zasadą w chorobie Parkinsona jest trzymanie się z dala od pokarmów, które wywołują mdłości. Unikaj jedzenia, kiedy czujesz mdłości, a przed ponownym jedzeniem poczekaj, aż miną. Pij dużo płynów, zwłaszcza wody, i unikaj nadmiernych ilości napojów, takich jak napoje gazowane i kofeinowe. Odwodnienie może powodować napięcie mięśni i bóle głowy. Unikaj także picia kawy i innych napojów zawierających kofeinę, ponieważ może ona przyczyniać się do skurczów mięśni i bezsenności.

Cukier

Najlepszym sposobem kontrolowania zachcianek na cukier u osób z chorobą Parkinsona jest ograniczenie jego spożycia. Cukier pogarsza niektóre objawy i utrudnia zasypianie. Ma on także kilka negatywnych skutków zdrowotnych, w tym zwiększenie masy ciała i pogorszenie objawów innych problemów zdrowotnych. Osoba cierpiąca na chorobę Parkinsona powinna mieć także system wsparcia. Istnieje wiele sposobów na zredukowanie stresu i zmniejszenie prawdopodobieństwa pojawienia się głodu cukrowego.

Alkohol

Związek między alkoholem a chorobą Parkinsona nie jest jasny. Chociaż pewne dowody wskazują, że picie napojów alkoholowych może zwiększać ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona, w grę mogą wchodzić także inne czynniki. Należą do nich palenie tytoniu, picie kawy i spożywanie alkoholu. Chociaż żadna pojedyncza substancja nie jest szkodliwa, różnice w rodzajach alkoholu mogą wskazywać na dodatkowe zagrożenia. Z całą pewnością zdecydowanie lepiej na zdrowie wpłynie lampa dobrego czerwonego wina od czasu do czasu niż na przykład wino takie jak amarena. Dlatego ważne jest, aby omówić spożywanie alkoholu z lekarzem lub farmaceutą

Choroba Parkinsona to przewlekłe zaburzenie neurodegeneracyjne, które wpływa na kontrolę ruchów i równowagę. W przypadku osób z chorobą Parkinsona, spożywanie alkoholu może nasilać objawy choroby, takie jak drżenie, sztywność mięśni oraz trudności z równowagą, a także wpływać negatywnie na działanie niektórych leków stosowanych w terapii. W związku z tym, pacjenci z chorobą Parkinsona powinni konsultować się z lekarzem przed spożyciem alkoholu, a jeśli już decydują się na jego picie, warto zachować umiar i monitorować ewentualne zmiany w samopoczuciu – komentują eksperci z portalu dobredrinki.pl, którzy zachęcają do odpowiedzialnego spożywania alkoholu.

Węglowodany

Chociaż węglowodany są niezbędne do utrzymania prawidłowej wagi ciała i poziomu energii, mogą nasilać objawy choroby Parkinsona. W diecie należy uwzględnić białka, które są ważne dla rozwoju tkanki mięśniowej i funkcjonowania układu odpornościowego. Niektóre z tych źródeł to orzechy, nasiona roślin strączkowych, ryby i mięso. Jednak chory na Parkinsona powinien unikać tych pokarmów w nadmiarze.

Przeczytaj również:  Podobne choroby do parkinsona

Tłuszcze nasycone

Tłuszcze nasycone to rodzaj tłuszczu, który jest związany ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia choroby Parkinsona. Tłuszcze te znajdują się w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak sery i mięso. Z drugiej strony, należy unikać tłuszczów trans, ponieważ są one związane z pogorszeniem stanu zdrowia. Tłuszcze trans można znaleźć także w żywności przetworzonej. Unikanie tych tłuszczów jest bardzo ważne, jeśli cierpisz na chorobę Parkinsona.

Nudności

Niektóre leki wywołują mdłości u osób z chorobą Parkinsona. Levodopa, lek stosowany w leczeniu objawów choroby Parkinsona, jest jednym z najczęstszych. Chociaż lek ten może powodować nudności, często jest przyjmowany na pusty żołądek, co pogarsza nudności. Aby zminimalizować nudności i zapobiec wymiotom, lekarze zalecają przyjmowanie leków z lekkim posiłkiem. Niektóre osoby uważają jednak, że spożycie małej przekąski przed przyjęciem leków poprawia ich samopoczucie.

Mięso

Osoby z chorobą Parkinsona powinny trzymać się z dala od przetworzonej i mięsnej żywności. Powinny jeść różne owoce, warzywa, produkty mleczne i mięso. Powinny także spożywać zdrowe tłuszcze. Powinni unikać wszelkich modnych diet i skupić się na jedzeniu pokarmów bogatych w witaminy, minerały i błonnik. Zrównoważona dieta jest także ważna w zapobieganiu wtórnym objawom choroby Parkinsona.

Dodaj komentarz