Parkinson wczesne objawy- jak je rozpoznać?

Choroba Parkinsona jest jednym z najpodstępniejszych schorzeń. Rozwija się ona powoli i atakuje pacjenta krok po kroku. Wyłącza ona człowieka z normalnego życia i utrudnia funkcjonowanie. Niemniej jednak Parkinson wczesne objawy są do wykrycia i pozwolą na skuteczną terapię. Jednak jak je rozpoznać?

Wczesne objawy Parkinsona- po czym je rozpoznać?

Choroba Parkinsona jest niezwykle podstępnym schorzeniem, które atakuje niezwykle pomału i krok po kroku pochłania swoje ofiary. Nie da się ukryć, że w Polsce coraz więcej osób zapada na tę przypadłość, a z tego powodu, że bagatelizują oni wczesne objawy, nie jest możliwe odpowiednio wczesne postawienie diagnozy. Wówczas chory w cichości i spokoju powoli odchodzi w zapomnienie, a drastyczne pogorszenie się jakości życia, jest dla niego nie do zniesienia. Zanim dowiemy się jakie Parkinson wczesne objawy można zauważyć, warto skupić się na chwilę na tym, czy w ogóle jest ta choroba. Otóż choroba Parkinsona tuż obok choroby Alzheimera należy do grupy chorób neurodegeneracyjnych. Jest to najgorsza grupa chorób, które niestety, ale dotykają one coraz większą ilość osób, ze szczególnym wskazaniem na osoby w podeszłym wieku. Choroba Parkinsona polega na tym, że dochodzi do uszkodzenia neuronów w mózgu, a co za tym idzie uszkodzone zostają główne budulce naszego systemu nerwowego. W przypadku choroby Parkinsona, dochodzi przede wszystkim do uszkodzenia i zanikania neuronów, które są odpowiedzialne za proces produkcji dopaminy. To właśnie ona należy do jednych, z najważniejszych neuroprzekaźników, jakie funkcjonują w naszym organizmie. Dopamina umożliwia przekazywanie sygnałów pomiędzy każda pojedynczą komórką nerwową, co więcej wpływa ona na ciśnienie tętnicze krwi. Dopamina odpowiedzialne jest także za regulowanie napięcia mięśniowego, wydzielanie hormonów, kontrolowanie procesów emocjonalnych i co najważniejsze, koordynację ruchową. Jednak Parkinson wczesne objawy tego schorzenia nie są łatwe do wykrycia. Zwykle nie wskazują one na coś niebezpiecznego i mogą zdarzyć się tak naprawdę każdemu z nas. Mało kluczowe objawy znacznie utrudniają również diagnozę tego schodzenia i sprawiają, że jedynie sam chory odczuwa znaczne pogorszenie się jakości życia. Nie da się ukryć jednak, że życie z tą chorobą jest oczywiście możliwe i można utrzymać jego odpowiednią jakość, ale tylko i wyłącznie w przypadku, gdy choroba ta zostanie odpowiednio wcześnie wykryta. Wspomniane już zostało, że nie daje ona jednak charakterystycznych objawów. Niemniej jednak chory może mieć problem związany z:

  • zaparciami
  • zaburzeniami snu, które przyjmują charakter chroniczny
  • zaburzenia nastroju
  • zaburzenia węchu lub jego całkowita utrata
  • nastroje depresyjne, a finalnie rozwój depresji.
Przeczytaj również:  Jakie choroby psychiczne może powodować alkohol?

Niemniej jednak to jeszcze nie wszystko. Jednym ze wczesnych objawów choroby Parkinsona może być również wypadanie zębów, na co wskazuje ekspert z serwisu stomatologicznego Dentinfo.pl. Specjaliści podkreślają, że zęby osób chorych na Parkinsona stają się słabe i ruchome, co doprowadza do ich wypadania lub łamania się.

Czy wizyta u stomatologa może pomóc w rozpoznaniu choroby Parkinsona?

Eksperci z serwisu Dentinfo.pl wskazują wyraźnie na to, że problemy z uzębieniem mogą być jedną, z najwcześniejszych sugestii, że mamy do czynienia z chorobą Parkinsona. Wobec tego czy wizyta u stomatologa pomoże postawić poprawną diagnozę? Otóż dentysta z pewnością będzie szukał przyczyn nagłego pogorszenia się stanu uzębienia, nawet jeśli chory nie miał ze swoimi zębami wcześniej żadnych problemów. Z pewnością zleci również szereg badan i wykona dogłębne analizy. W momencie, kiedy nabierze podejrzeń, że u pacjenta wystąpiły czynniki predysponujące go do rozwoju choroby Parkinsona, wówczas może on znacznie pogłębić diagnozę i finalnie odkryć, co stoi za pogorszeniem się stanu uzębienia pacjenta. Wizyta u stomatologa, może być więc pierwszym krokiem do tego, by odpowiednio wcześnie wykryć chorobę Parkinsona. Parkinson wczesne objawy nie są zbyt oczywiste, jednak zęby zawsze były wyznacznikiem naszego stanu zdrowia.

Dodaj komentarz