Śmierć bliskiej osoby zawsze jest przykrym zaskoczeniem. Jednocześnie też czasem, w którym konieczne jest załatwienie formalności pogrzebowych i wielu innych spraw. Nierzadko niezbędna jest też pomoc innym bliskim, którzy – być może – znacznie bardziej przeżywają fakt niespodziewanej śmierci bliskiej osoby. Jak sobie z tym wszystkim poradzić? Co robić, by przetrwać ten czas, a jednocześnie pozałatwiać wszystkie sprawy z nim tym związane? Jak te obowiązki pogodzić z zawodowymi? Nie jest to łatwe.
Warto wziąć wolne w pracy
Trzeba powiedzieć wprost, że są rzeczy ważne i ważniejsze. Jeśli pracujemy, wskazane jest wolne na czas pogrzebu i najbliższe dni po nim. Dzięki przerwie w pracy można bowiem lepiej skoncentrować się na organizacji pogrzebu i załatwianiu niezbędnych spraw. Wyrozumiały pracodawca z pewnością nie będzie miał nic przeciwko temu, abyśmy wzięli wolne. Możemy skorzystać z urlopu wypoczynkowego, czy też zdecydować się na urlop na żądanie. Nie warto jednak tracić tych wolnych dni, bowiem mogą być potrzebne w dalszej pracy. O wiele lepszą opcją jest urlop okolicznościowy. Przysługuje nie tylko po śmierci małżonka czy dziecka. Urlop okolicznościowy śmierć babci także wchodzi w grę. Pracodawca przyznać go musi, ale pod warunkiem, że złożymy wniosek o taki urlop. W przypadku śmierci babci, pracodawca może przyznać jeden dzień okolicznościowego urlopu. W przypadku śmierci któregoś z rodziców już trochę więcej, bo dwa dni. Oczywiście jeśli potrzebujemy nieco więcej wolnego, musimy już wykorzystać inne możliwości – choćby właśnie urlop na żądanie.
Po śmierci bliskiej osoby trzeba wiele spraw załatwić lub pomóc w załatwianiu
Warto pamiętać, że śmierć bliskiej osoby to nie tylko żal i smutek, ale też konieczność pozałatwiania wielu spraw. Dobrze mieć tego świadomość i zapewnić sobie czas na takie prace. Jeśli zaś śmierć dotknęła dalszego naszego bliskiego, warto zarezerwować sobie czas by pomóc członkom rodziny – na przykład osobie, która została wdową lub wdowcem. Spraw do załatwienia bowiem będzie niemało. Likwidacja konta zmarłej osoby, wypowiedzenie umów, jeśli były na nią zawarte to tylko początek. Może zaistnieć konieczność przepisania umów na prąd czy gaz, jeśli były na zmarłą osobę. Sprawy spadkowe można oczywiście zostawić sobie na później, choć i z tym nie należy zwlekać. Sprawa spadkowa nie musi jednak odbywać się zaraz po pogrzebie.
Pomagając rodzinie po śmierci bliskiej osoby, trzeba tez pamiętać o tym, że będą potrzebować zwykłej uwagi, przyjaznego nastawienia. Stan psychiczny wielu osób, które tracą bliskiego nie jest bowiem dobry. Aby tego wszystkiego dopilnować trzeba czasu, wiec kilka dni wolnych na pewno jest dobrym pomysłem. Jeśli jednak to my straciliśmy najbliższą osobę, przedłużanie wolnego będzie działać na naszą niekorzyść.
Czasami dobrze jest szybko wrócić do pracy
Jeżeli straciliśmy męża, żonę, dziecko, czas wolny jest oczywiście potrzebny, by pozałatwiać formalności pogrzebowe i przeżyć najtrudniejsze dni pełne smutku. Przebywanie na urlopie zbyt długo – szczególnie w samotności – nie jest jednak polecane. Może też być wręcz niebezpieczne. Śmierć bliskiej osoby to bardzo trudny moment, szczególnie dla naszej psychiki. Pozostawanie w domu może potęgować negatywne objawy i wręcz prowadzić do depresji. Po stracie najbliżej osoby czasami dobrze jest jak najszybciej wrócić do pracy, obowiązków i nie myśleć tylko o tym, co nas spotkało. Oczywiście pierwsze dni, miesiące po stracie kogoś, kogo kochaliśmy, łatwe nie będą. Ale z obowiązkami zawodowymi i wśród ludzi mogą być nieco łatwiejsze.