Koszty leczenia choroby parkinsona – ile kosztuje leczenie?

Dane wykazują, że blisko 100 000 Polaków jest dotknięta chorobom Parkinsona. Aż 20% chorych dotknięta jest cięższą wersją choroby, co niewątpliwie wiąże się z wyższymi kosztami leczenia. Ryzyko wystąpienia tej choroby wzrasta wraz z wiekiem. Z jakimi wydatkami powinny się liczyć osoby leczące chorobe Parkinsona?

Leczenie choroby Parkinsona – koszty finansowane przez NFZ

Osoby chore na chorobe Parkinsona mogą mieć finansowany pobyt w szpitalu. Dodatkowo po zakwalifikowaniu osoby chore mają refundowany kosztowny zabieg stymulacji mózgu. Blisko kilkaset osób rocznie przebywa rokrocznie sfinansowany generujący wysokie koszty zabieg wykonywany przez chirurga, który polega na wszczepieniu stymulatora struktur głębokich.  Chorym przysługują również refundowane wybrane leki. 

Koszty własne przy leczeniu choroby Parkinsona

Jednym z najistotniejszych kosztów, który ponosi osoba choroba na Parkisona lub jej rodzina są koszta związane z opieką. Dotyczy to w dużej mierze osób będących w ciężkim stadium choroby, przez co utrudnia ona im na tyle codzienne funkcjonowanie, że muszą one mieć zapewnionego opiekuna przez niemalże całą dobę. Koszta w tym wypadku zależą od ilości godzin pracy opiekuna oraz jego kwalifikacji. Dodatkowo członkowie rodziny osoby chorej decydują się na samodzielną opiekę. Wiąże się to z koniecznością rezygnacji lub ograniczenia pracy na pełnym etacie. Stanowi to tzw. koszt ukryty. Niezwykle istotną kwestią w łagodzeniu przebiegu choroby jest odpowiednia rehabilitacja. Jej koszty są zróżnicowane w zależności od danego miasta. Zazwyczaj maksymalne koszty rehabilitacji nie przekraczają kwoty rzędu 140 złotych. Cena minimalna w przypadku takich miast, jak Sopot oferują usługi już od 30 złotych, natomiast w takich miastach, jak Wrocław, Poznań, czy Sosnowiec najniższe kwoty przekraczają 100 złotych. Dodatkowe koszty mogą być związane z wykonywaniem dobroczynnie wpływających na zdrowie osoby w tej stanie masażów, hydroteriapia, czy terapia mowy. 2 tygodniowy pobyt w ośrodku wyspecjalizowanym we wspomaganiu leczenia tej choroby to koszt rzędu ponad 5000 złotych.

Przeczytaj również:  Rehabilitacja i ćwiczenia w chorobie Parkinsona

W jaki sposób sfinansować prywatne koszty leczenia choroby Parkinsona?

Nie ma możliwości wyleczenia tej choroby. Z tego względu koszty będzie trzeba ponosić przez całe życie. Skuteczna, a zarazem złożona terapia jest niezwykle istotna, ponieważ warunkuje wyższą jakość życia pacjenta, co jest bezcenne. W wieloletnim okresie choroby może zdarzyć się, że osoba opłacająca różnego rodzaju dodatkowe formy leczenia znajduje się w ciężkiej sytuacji finansowej. Niejednokrotnie ta sytuacja jest jedynie chwilowa i związana z niesprzyjającymi okolicznościami w danym momencie. W takiej sytuacji warto rozważyć, skorzystanie z możliwość wzięcia pożyczki, która pozwala na m.in. możliwość kontynuacji dotychczasowej rehabilitacji. Jedną z prostych i szybkich form jej pozyskania jest skorzystanie z oferty na stronie: https://www.saverium.pl/artykuly/pozyczki-przez-internet-na-konto-bankowe/. Dodatkowo warto rozważyć złożenie wniosku do fundacji zajmujących się leczeniem tej choroby, dzięki czemu można uzyskać dodatkowe środki na niektóre z form leczenia.

Dodaj komentarz