Ten artykuł to efekt naszej kreatywnej współpracy z pytamystomatologa.pl
E l4, czyli elektroniczne zwolnienie lekarskie, jest dzisiaj jedyną, możliwą formą wystawiania zwolnień przez lekarzy. I mówimy tu zarówno o praktyce lekarskiej realizowanej w ramach usług Narodowego Funduszu Zdrowia, jak też w kontekście prywatnie świadczonych usług w prywatnych gabinetach. W kontekście tych drugich należy wskazać, że od kilku lat, dzięki właśnie możliwości wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich, powstało wiele podmiotów wystawiających zwolnienie z obowiązków służbowych przez Internet. Warto zatem rozważyć tego typu formę uzyskiwania zwolnienia, ponieważ jest ono nadzwyczaj korzystne dla pacjenta. O tym, w jaki konkretnie sposób- pomówimy sobie w dzisiejszym artykule!
E L4 niesie ze sobą wiele wymiernych korzyści dla każdego pacjenta, który z jakiegoś powodu musi ubiegać się o zwolnienie z wykonywania obowiązków służbowych. Pierwszą z nich jest oczywiście… wygoda jego uzyskania. Wyobraź sobie, że musisz wsiadać do samochodu (lub prosić kogoś o zawiezienie do przychodni, albo co gorsza- podróż komunikacją miejską), a następnie przebyć długą podróż w korkach do przychodni, lub lekarza specjalisty. Następnie, musisz czekać w stłoczonej poczekalni, aż kolejka pacjentów zacznie powoli topnieć, jednocześnie mając nadzieję na jak najszybsze wejście do gabinetu. Do tego sprzeczki o ustaloną kolejność wejścia do gabinetu, prośby o „zarezerwowanie miejsca”, a także szereg innych niesnasek, które sprawią, że wizyta u lekarza staje się udręką- mimo tego, że drzwi do gabinetu jeszcze nawet się nie otworzyły! A teraz wyobraź sobie, że ten sam dokument, który został uzyskany po tej wielominutowej gehennie, możesz uzyskać w zaledwie… pięć minut. I to tez wychodzenia z domu, a nawet- bez wstawania z fotela! Jak to możliwe?
Jak uzyskać tego typu dokument w wersji online, bez wychodzenia z domu?
Warto na początku podkreślić, że być może wbrew pozorom, ale elektroniczne zwolnienie lekarskie jest łatwiejsze do uzyskania, niż się wydaje. Jak poprosić o zwolnienie lekarskie? Należy zacząć od zalogowania się do naszej dedykowanej platformy, która zajmuje się wystawianiem elektronicznych zwolnień lekarskich w zaledwie… kilka minut. Następnie, należy odpowiedzieć na wszystkie pytania, które znajdują się w ankiecie lekarskiej, którą przygotował lekarz w celu określenia, czy nasze dolegliwości kwalifikują się na uzyskanie elektronicznego zwolnienia lekarskiego. Będą to absolutnie standardowe kwestie, które lekarz musi dokładnie sprawdzić, aby mieć podstawę do wystawienia elektronicznego zwolnienia lekarskiego. Bardzo rzadko, ale jednak, zdarza się, że lekarz poprosi nas o krótką rozmowę telefoniczną.
Czy i jakie przysługuje nam wynagrodzenie w trakcie zwolnienia lekarskiego?
Wiele osób, które interesują się tematem zwolnienia lekarskiego, zadaje sobie pytanie, czy z jego tytułu przysługuje nam jakiekolwiek wynagrodzenie. Otóż…przysługuje! I to wcale niemałe, bo w niektórych przypadkach, wynosi one aż sto procent naszego uśrednionego wynagrodzenia w roku poprzedzającym nasze zwolnienie lekarskie. W innych przypadkach, może wynosić ono 60 czy 80 procent wynagrodzenia, w zależności od konkretnej sytuacji i powodu, dla którego nie możemy wykonywać naszych obowiązków zawodowych. Warto o tym pamiętać szczególnie w przypadku, kiedy to nasza sytuacja finansowa jest relatywnie niepewna i obawiamy się, że zwolnienie lekarskie mogłoby nas pozbawić środków do życia. Nie ma się czego obawiać! Wynagrodzenie przysługuje nam, z mocy prawa, nawet na zwolnieniu lekarskim.
E L4. Z jakich powodów najczęściej Polacy udają się na zwolnienie lekarskie?
Tak naprawdę, powodów dla których Polacy udają się na E L4, jest bardzo wiele. Istnieje jednak kilka, statystycznie najczęściej pojawiających się przypadłości, z racji których otrzymujemy dyspensę od wykonywania obowiązków służbowych. Przyczyny te są niezmienne od lat- i od lat, zajmują czołowe miejsca w statystykach dotyczących zwolnień lekarskich. Przede wszystkim zatem, są to oczywiście… sezonowe przeziębienia i infekcje. Bardzo często także, są to problemy z kręgosłupem, a także ciąża u kobiet. Trzeba sobie bowiem zdawać sprawę, że zwolnienie lekarskie przysługuje nam także w przypadku właśnie zajścia w ciążę, czy też koniecznością zajmowania się osobą bliską, a nawet… przyjęciem na wychowanie młodocianej osoby.
Zwolnienie lekarskie – i co dalej?
Warto zaznaczyć, że maksymalny czas trwania zwolnienia lekarskiego wynosi aż sześć miesięcy. Liczone jako 182 dni, z reguły wystarczą na wyleczenie się z wielu dolegliwości, przez które byliśmy zmuszeni zawiesić nasze obowiązki służbowe. Jeżeli jednak wskazane sześć miesięcy to za mało, możemy ubiegać się o specjalne świadczenie rehabilitacyjne. Tego typu dokument jest jednak wystawiany wyłącznie przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. I nie da się go zorganizować przez Internet- w przeciwieństwie do oczywiście zwolnienia lekarskiego, które dzięki naszemu portalowi, możesz uzyskać w zaledwie… kilka minut!