AZS a inne choroby. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Pojawienie się atopowego zapalenie skóry ma często związek z innymi chorobami współistniejącymi. Czy wiesz, z jakimi? Dowiedz się, czego możesz się spodziewać, jeśli borykasz się z AZS.

Choroby alergiczne skóry bywają bardzo uciążliwe. Na szczęście nie każda z nich należy do grupy o charakterze przewlekłym. Atopowe zapalenie skóry potrafi skutecznie uprzykrzać życie swoimi objawami. Problem staje się bardziej skomplikowany, gdy musisz zmierzyć się także z kaszlem czy katarem. W naszym artykule opowiemy o chorobach, które najczęściej towarzyszą AZS i o tym, jak sobe z nimi radzić ze względu na specyficzny charakter schorzenia.

Atopowe zapalenie skóry – na czym polega jego specyfika?

Atopowe zapalenie skóry głowy, twarzy, ciała jest niezwykle uciążliwe. Bez względu na miejsce, które obejmuje, schorzenie to dotyka zarówno dorosłych jak i dzieci. Jest przewlekłe i niestety nawrotowe. Nie da się go całkowicie wyleczyć. Skłonność do pojawienia się chorób towarzyszących AZS wynika zaś z jego przyczyn. Osoby z tym problemem należą do atopików. Atopia jest cechą, która sprawia, że organizm nieprawidłowo reaguje na kontakt z wieloma czynnikami (alergenami). Zaobserwowano zaburzone funkcjonowanie układu immunologicznego, co w badaniach przekłada się na podwyższony poziom przeciwciał IgE. W konsekwencji mogą się u nich pojawić inne schorzenia atopowe, takie jak astma czy katar sezonowy.

Inne czynniki sprzyjające Atopowemu Zapaleniu Skóry

Na pojawienie się atopowego zapalenia skóry ma wpływ wiele czynników. Ich wspólna dynamika sprawia, że choroba może się uaktywnić. Są nimi przede wszystkim:

  • występowanie Atopowego zapalenia skóry w rodzinie;
  • klimat zanieczyszczenia środowiska;
  • substancje drażniące;
  • destrukcyjny stres o charakterze przewlekłym.
Przeczytaj również:  Dlaczego warto sięgać po czarnuszkę?

Objawy AZS – uciążliwy temat wielu ludzi

Być może cierpisz od lat na astmę, a na twojej skórze zaczęły pojawiać się dziwne zmiany. To znak, że należy się temu problemowi bacznie przyjrzeć. Atopowe zapalenie skóry ma charakterystyczne objawy, jednak mogą być one podobne do innych schorzeń. Do cech szczególnych AZS możemy zaliczyć:

  • umiejscowienie zmian – charakterystyczne dla dzieci i niemowląt – obejmuje skórę głowy oraz policzki;
  • trudna do opanowania suchość skóry, której często towarzyszy również złuszczanie;
  • stan zapalny;
  • rumień.

Choroby występujące z AZS

Zebraliśmy najczęściej występujące schorzenia atopowe, które dotykają osób z atopowym zapaleniem skóry. Warto mieć świadomość, że wraz z egzemą może cię spotkać także wiele innych nieprzyjemnych dolegliwości. Należą do nich m.in.:

  • alergiczne zapalenie spojówek – zwykle występuje kilka razy w roku, jednak najczęściej w łagodnej formie. Ostra dotyczy niewielkiej grupy pacjentów. Objawem są zaczerwienione i obrzęknięte oczy oraz stan zapalny, a czasami również lekka nadwrażliwość na światło;
  • astma oskrzelowa – zaliczamy ją do chorób cywilizacyjnych o przewlekłym charakterze. W organizmie chorego pojawia się stan zapalny, a oddychanie jest utrudnione. Towarzyszą temu kaszel i duszności. Proces leczenia objawów jest długotrwały i ma ułatwić codzienne funkcjonowanie;
  • katar sienny jest spowodowany alergią i występuje z różną częstotliwością. Powoduje wyciek z nosa o różnym nasileniu, a także uporczywe swędzenie i uczucie zatkania. Leczenie dobierane jest w sposób indywidualny.

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która może powodować ryzyko innych schorzeń. Niezwykle ważne jest postawienie właściwej diagnozy, które pomoże w skutecznej walce z wszystkimi objawami. 

Dodaj komentarz