Balsam do ciała – jak wybrać odpowiedni do potrzeb skóry

Balsam do ciała, to jeden z najpopularniejszych kosmetyków pozwalających nawilżyć, zregenerować i odżywić skórę. Na rynku mamy ogromny wybór różnego rodzaju balsamów. Dobry balsam do ciała to taki, który nawilży naszą skórę na cały dzień, zmniejszy niedoskonałości i przede wszystkim nie zaszkodzi. Jak znaleźć wśród dostępnych balsamów ten najlepszy i jak go stosować? Podpowiadamy.

Czym tak naprawdę jest balsam do ciała?

To jeden z podstawowych kosmetyków, który powinien być używany codziennie, aby utrzymać skórę w dobrej kondycji. Dobre balsamy do ciała mają działanie nawilżające, dzięki czemu skóra zachowuje gładkość i sprężystość. Do bardziej przesuszonej, a nawet popękanej skóry, odpowiednie są balsamy regenerujące, które lekko natłuszczają i wspomagają naturalną warstwę obronną naskórka.

W sklepach można znaleźć również balsamy ujędrniające, które poprawiają elastyczność i strukturę skóry, a także preparaty pomagające walczyć z cellulitem czy rozstępami. Do wrażliwej, skłonnej do uczuleń i atopii skóry przeznaczone są specjalistyczne balsamy kojące. Jeszcze inną grupą są balsamy brązujące, które dają efekt lekkiej opalenizny lub zawierające świetliste drobinki, które dodają skórze blasku.

Jakie są rodzaje balsamów do ciała?

Balsamy, podobnie jak krem do twarzy, masła czy sorbety, przeznaczone są do pielęgnacji i nawilżania skóry całego ciała. Wszystkie one mają podobne działanie, jednak różnią się miedzy sobą konsystencją, zawartością składników natłuszczających i szybkością wchłaniania. Dużą zawartością aktywnych składników, które przenikają wgłąb skóry wyróżniają się masła do ciała – np. shea czy kakaowe. Mają one stałą konsystencję i są dość gęste. Doskonale nadają się do bardzo przesuszonej skóry, sprawdzają się też w okresie zimowym. Ich wadą jest długie wchłanianie.

Na rynku możemy wyróżnić balsamy do ciała oraz mleczka. Te pierwsze mają znacznie lżejszą, płynną formę, są też bardziej wydajne – ta sama pojemność w przypadku balsamu wystarczy na dłużej niż w przypadku masła do ciała. Balsamy nie wnikają w skórę aż tak głęboko, ale docierają do warstwy rogowej naskórka. Z kolei mleczka to produkty, w których substancje tłuszczowe stanowią około 20-30%, a resztę uzupełnia woda. Dzięki temu szybko się wchłania i jest niezwykle lekkie. Przy doborze produktów tego typu wiele zależy od rodzaju cery, wieku, lecz również efektu, jaki chce się osiągnąć. Zawsze warto się kierować składem produktu. Powinien on być czytelny i niezbyt długi.

Przeczytaj również:  Jak wyszukać oferty zakupu odzieży medycznej?

Dodaj komentarz