Choroba Parkinsona należy do chorób neurologicznych, której przyczyną jest niszczenie komórek nerwowych. Komórki te budują dane struktury mózgu. Jeśli chodzi o chorobę Parkinsona, uszkodzeniu ulegają komórki odpowiadające za kontrolę ruchów całego ciała, dlatego też osoby chorujące mają spowolnione ruchy, występują u nich drżenia mięśniowe oraz mają niestabilną postawę.
Prezentujemy Państwu treść opracowaną z udziałem ortodonta-warszawa.com.pl
Choroba Parkinsona – przyczyny
Choroba Parkinsona znacznie częściej dosięga mężczyzn niż kobiety. Średni wiek osób chorych wynosi 57 lat, ale bardzo często występują przypadki, w których osoba chora jest znacznie młodsza, niż wynosi średnia. Osoby te mają nawet mniej niż 40 lat. Choroba Parkinsona nie ma zasady, w jakim wieku można na nią zachorować. Na świecie żyją również dzieci, które mają tę chorobę. Szacuje się, że w Polsce na obecną chwilę żyje około 60 – 80 tys. osób chorujących na parkinsona i z roku na rok ich przybywa.
Jaka jest więc przyczyna choroby Parkinsona? Pomimo wielu lat badań nad tą chorobą niewiele wiadomo na temat przyczyn jej rozwoju. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyczyną powstania tej choroby jest nałożenie się na siebie zarówno czynników genetycznych, jak i środowiskowych, które doprowadzają do uszkodzenia układu nerwowego u osoby podatnej genetycznie.
Choroba Parkinsona – objawy
Choroba Parkinsona może mieć różne objawy, a to wszystko zależy od faz przebiegu. Przed występowaniem każdemu znanych zaburzeń ruchowych osoby, u których choroba dopiero zaczyna się rozwijać, będą zauważać w swoim zachowaniu coraz to nowsze dolegliwości. Niestety bardzo rzadko są identyfikowane z pierwszą fazą rozwoju choroby. Jeśli lekarz nie rozpozna choroby w pierwszej fazie, w dalszym stadium rozwoju choroby szanse na zastopowanie jej rozwoju poprzez podawanie leków będą coraz mniejsze.
- Przedkliniczna faza Parkinsona – jej objawy mogą występować bez ujawnienia, że jest to choroba Parkinsona. Pierwszym objawem mogą być zaburzenia węchu. Dodatkowymi objawami mogą być zaparcia, stany depresyjne, czy zaburzenia snu. Większość z objawów występuje również bez związku z chorobą Parkinsona, dlatego też jej identyfikacja jest dużo prostsza dopiero po pojawieniu się typowych objawów.
- Zaburzenia motoryczne kolejną fazą Parkinsona – do tej fazy należą najbardziej charakterystyczne objawy, dzięki którym możemy rozpocząć leczenie tej choroby. Do objawów zaburzeń ruchowych należą m.in.: drżenie mięśni, spowolnienie ruchowe, napięcie mięśni, problemy z koordynacją oraz zaburzenia równowagi.
- Zaburzenia umysłowe następną fazą Parkinsona – podczas rozwoju Parkinsona osoby, które są na niego chore, mogą doświadczyć różnych zaburzeń umysłowych mogących objawiać się zmianami nastroju, postrzegania świata, czy zachowania. Ponadto osoby te mogą mieć stany depresyjne, poczucie niepokoju i strachu, różnorodne fobie, ataki paniki, czy nawet nerwicę natręctw.
- Powikłania w chorobie – jednym z najczęstszych powikłań w chorobie Parkinsona może być m.in.: niekontrolowane załatwianie potrzeb fizjologicznych, obniżenie popędu płciowego, spadek ciśnienia krwi oraz zaburzenia snu.
Należy pamiętać, że objawy towarzyszące w chorobie Parkinsona wcale nie muszą wskazywać na obecność tej choroby. Mogą być one początkiem również innych chorób takich jak: udar mózgu, różnorodne stany zapalne, krwawienia śródczaszkowe, guzy mózgu, czy też inne choroby neurodegeneracyjne. Dodatkowo mogą to być skutki uboczne zażywania poszczególnych leków, jednakże żadnych objawów nie należy lekceważyć. Z każdym z tych objawów warto udać się do lekarza, aby mógł nam niezwłocznie pomóc.
Choroba Parkinsona – leczenie
Jeśli już mowa o leczeniu choroby Parkinsona na jej leczenie składają się: leczenie farmakologiczne, chirurgiczne oraz rehabilitacja. Leczenie farmakologiczne powinno rozpocząć się w najwcześniejszych etapach choroby, z tego względu, że właśnie wtedy jest bardzo duża szansa na zatrzymanie jej rozwoju. W późniejszych etapach, w których widać już wszystkie objawy typowe dla Parkinsona jest już za późno, ponieważ wiele leków jest za słabych na zatrzymanie jego rozwoju. Leczenie chirurgiczne powinno rozważać się w momencie, w którym mamy już zaawansowane stadium choroby. Rehabilitacja natomiast powinna być prowadzona od zaobserwowania pierwszych objawów, ponieważ mamy bardzo duże szanse na spowolnienie, czy też zatrzymanie cięższych objawów rozwoju choroby.
Na ten moment nikt nie znalazł leku, który jest w pełni skuteczny i zwalnia ewolucję choroby, a mimo to istnieje pewna grupa leków, po których możemy zaobserwować znaczącą poprawę u osób chorych na Parkinsona. Leczenie tymi lekami może przynieść efekty tylko i wyłącznie, jeśli rozpoczniemy je w pierwszym etapie rozwoju choroby.
Podsumowanie
Jak możemy zauważyć, każdy z nas w każdym wieku może zachorować na chorobę Parkinsona. Warto wiedzieć, jakie są pierwsze objawy, przyczyny oraz jak przebiega leczenie choroby Parkinsona. Jeśli po zauważeniu którejś z pierwszych oznak choroby Parkinsona szybko udamy się do specjalisty, jest bardzo duża szansa na zatrzymanie jej rozwoju.