Wpływ wina na zdrowie to zagadnienie, które nurtuje wiele osób, a zwłaszcza sympatyków tego czerwonego trunku. W tym tekście wskazujemy właściwości wina i odpowiadamy na pytanie: czy wino można uznać za leczniczy trunek? Wskazujemy też właściwości jakie posiadają wina czerwone i inne.
Wpływ wina na zdrowie. Obalamy mity! Czy wina czerwone są zdrowe?
Wino, podobnie jak każdy alkohol, może mieć negatywny wpływ na zdrowie jeśli będziemy je spożywać zbyt często. Jednak picie go w niewielkich ilościach posiada zalety, które są ważne dla osób zmagających się z niektórymi problemami zdrowotnymi.
Lekarze wskazują, że wino może zapobiegać występowaniu pewnych rodzajów schorzeń, takich jak choroba Parkinsona lub Alzheimer. Badania naukowe dowodzą, że regularne picie wina w niewielkich ilościach wpływa pozytywnie na metabolizm i jest pomocne w procesie przyspieszenia trawienia. Nieduża ilość wino w codziennej diecie ma też dobroczynny wpływ na pracę żołądka, trzustki i nerek, co ma znaczenie dla osób zmagających się z chorobami tych narządów. Pojawiają się nawet opinie, że czerwone wina mogą mieć właściwości antynowotworowe, co jednak nie zostało do tej pory udowodnione badaniami. Można jednak znaleźć opinie lekarzy, którzy uważają, że regularne spożywanie niewielkiej ilości wina jest pomocne w czasie walki z nowotworem jelita grubego. Warto tu jednak zaznaczyć, że są to, póki co, subiektywne opinie części specjalistów, a zagadnienie to od lat jest przedmiotem badań naukowych.
Wpływ wina na zdrowie ma związek z zawartością flawonoidów w tym czerwonym trunku. Są one uważane za pomocne w walce z miażdżycą, która często prowadzi do zawału, udaru mózgu i innych, zagrażających życiu, a nawet zdrowiu chorób. Nieduże ilości wina wspomagają też regulację ciśnienia krwi, choć lekarze wskazują, że w żadnym wypadku nie powinno się rezygnować z przyjmowanych leków i zastępować ich winem, a wszelkie wątpliwości należy zawsze konsultować ze specjalistą.
Wina czerwone – czy są zdrowe. Wpływ wina na zdrowie oraz samopoczucie
Czerwone wino jest produkowane z ciemnych winogron. Na rynku można znaleźć wina czerwone (więcej o czerwonym winie przeczytasz tutaj: https://naszewino.pl/wina-czerwone) w różnych odcieniach kolorystycznych i w kilku rodzajach, zależnie od poziomu słodyczy. I tak wyróżniamy: wino słodkie (Z wyraźnie wyczuwalną słodyczą), wino półsłodkie, półwytrawne i wytrawne (Charakteryzujące się wyczuwalną kwasowością). Zależnie od rodzaju wina można wskazać na jego odmienne wartości energetyczne i ilość kalorii. Ma to też znaczenie jeśli chodzi o wpływ wina na zdrowie.
Uważa się, że spożywanie niewielkich ilości wina czerwonego, a zwłaszcza wytrawnego, które jest najmniej kaloryczne ma pozytywny wpływ na zdrowie. Wskazuje się, że czerwone wino może chronić przed chorobą wieńcową, a także podnosi poziom tzw. dobrego cholesterolu i obniża poziom złego cholesterolu. Osoby, które sięgają po nie regularnie wskazują też, że czerwone wino wpływa pozytywnie na proces trawienia oraz funkcjonowanie pamięci. Wino zawiera dużą ilość antyoksydantów, co ma pozytywny wpływ na urodę i samopoczucie, ponieważ to właśnie antyoksydanty są pomocne w walce z procesami starzenia się. Ponadto wina czerwone, jak każdy inny alkohol, mają działanie rozluźniające i spożywane w niewielkich ilościach nadają się do picia nawet dla dla osób, które są na diecie odchudzającej.
Aby jednak wino miało pozytywny wpływ na zdrowie konieczne jest przestrzeganie dawki, którą zalecają lekarze. Wskazują oni, że nie powinno się spożywać więcej niż maksymalnie dwie lampki wina dziennie – w przypadku mężczyzn, a u kobiet mniej – około jednej lampki. Jest to ilość, która pozwala cieszyć się z dobroczynnych właściwości wina bez negatywnych skutków ubocznych dla zdrowia i samopoczucia.
Po lampkę wina warto sięgnąć jeśli nie ma co do tego przeciwskazań zdrowotnych. Jest to trunek, który może dobroczynnie wpływać na zdrowie i samopoczucie, o ile nie przesadzimy z jego ilością. Są nawet osoby, które uważają, że regularne picie wina pozwala zachować młodość i piękny wygląd, a nawet opóźnia procesy starzenia. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ wino wykazuje właściwości przeciwzapalne i aktywuje tzw. gen długowieczności. Nie bez powodu, więc jest nazywane „trunkiem bogów i mistyków”.