Jak przygotować dom do osoby chorej na Parkinsona?

dom dla osoby chorej na parkinsona

Choroba Parkinsona to poważny problem. Z czasem chory do samodzielnego życia potrzebuje coraz większej ilości ułatwień, a w pewnym momencie również obecności innych osób. Dom, w którym mieszka osoba z chorobą Parkinsona powinien zostać odpowiednio przygotowany, w taki sposób, żeby we własnym mieszkaniu nie napotykała ona na znaczące utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu. Wystarczy, że utrudnienia takie istnieją w przestrzeniach publicznych. Jak przygotować dom dla takiej osoby?

Jak zapewnić możliwość swobodnego poruszania się?

Zdecydowanie najważniejsze jest zapewnienie chorej osobie możliwości swobodnego poruszania się. Kiedy choroba będzie postępować, konieczne może stać się korzystanie z ułatwiającego chodzenie balkonika, albo podobnego rozwiązania, a z czasem nawet wózka inwalidzkiego. Wszystkie przestrzenie w domu powinny być więc łatwo dostępne. Szczególnie dużym wyzwaniem mogą być drzwi i znajdujące się w nich progi. Wszystkie drzwi powinny mieć szerokość na tyle dużą, żeby zmieścił się w nich chory, niezależnie od tego, z jakich ułatwień obecnie korzysta. Pomiędzy pomieszczeniami nie powinny znajdować się żadne progi ani różnice poziomów. W przypadku domów piętrowych dużym problemem są schody. Muszą one mieć możliwość montażu urządzeń ułatwiających poruszanie się osobie niepełnosprawnej. W nowym domu można też od razu rozważyć montaż windy, choć oczywiście jest to spory koszt, który nie dla wszystkich jest możliwy do udźwignięcia. Wejście do domu powinno być zaopatrzone w rampę, dzięki której wszyscy mieszkańcy będą mogli swobodnie wchodzić i wychodzić.

Jak ułatwić korzystanie z domowych sprzętów?

Kupno mieszkania/domu od dewelopera może też stwarzać okazję do tego, żeby pod razu dostosować przestrzeń do potrzeb osób z chorobą Parkinsona. Największym wyzwaniem w tej chorobie są problemy z poruszaniem się i użytkowanie znajdujących się w domu sprzętów. Wszystkie pomieszczenia użytkowe powinny być więc zaopatrzone w odpowiednie poręcze, dzięki którym ich używanie jest łatwiejsze dla osoby niepełnosprawnej. Poręcze takie na pewno muszą znaleźć się w łazience, przy wszystkich znajdujących się w niej urządzeniach. To samo dotyczy kuchni, przedpokoju i sypialni osoby chorej. Wszystkie meble muszą znajdować się w zasięgu chorego. Raczej więc nie sprawdzają się wysoko położone, wiszące szafki.

Przeczytaj również:  Wpływ wina na zdrowie

Dostosowanie nowego domu do osoby z chorobą Parkinsona

Zakup nowego domu albo mieszkania z rynku pierwotnego wiąże się z możliwością odpowiedniego dostosowania go do potrzeb osoby chorej już na etapie budowy. Taką możliwość oferuje zdecydowana większość działających na rynku deweloperów. Tak więc odbierane mieszkanie będzie mieć już wszystkie niezbędne ułatwienia i osoba z chorobą Parkinsona będzie mogła wprowadzić się do niego od razu. Przy odbiorze mieszkania warto jednak zwrócić szczególną uwagę na to, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z umową. Często zadawanym pytaniem jest to, ile kosztuje odbiór domu. Jeżeli wykonuje się go samemu, to nic. Jednak w niektórych przypadkach, a przygotowanie domu dla osoby z chorobą Parkinsona na pewno do nich należy, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów. Ceny odbioru domu uzależnione są od metrażu, a także od cen na lokalnych rynkach mieszkaniowych.

Jak można dostosować stary dom do potrzeb chorej osoby?

Kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego również może być okazją, by przygotować dom na zamieszkanie w nim osoby chorej. Używany dom i tak trzeba wyremontować, a remont to świetny moment na wprowadzenie potrzebnych zmian. Co prawda prace takie, jak budowa szybu windy nie w każdej sytuacji okażą się możliwe, jednak dostosowanie szerokości drzwi, czy montaż specjalnych uchwytów to nie powinny być trudne i mogą być wykonane w praktycznie każdym domu. W praktyce każda zmiana jest możliwa, jednak czasem wymaga większej inwestycji.

Porady na temat tego, na co zwrócić uwagę przy kupowaniu mieszkania znaleźć można pod adresem https://pewnylokal.pl/porady/co-sprawdzic-przed-kupnem-domu.

Dodaj komentarz