Nasze projekty

„Pogoń Parkinsona!” – to akcja organizowana przez lubelską Fundację na Rzecz Chorych na Parkinsona. Jej celem jest nagłaśnianie działalności Fundacji,  propagowanie wiedzy o chorobie Parkinsona oraz problemach, z jakimi chorzy zmagają się na co dzień. Będziemy to robić poprzez przyłączanie się do imprez biegowych organizowanych na Lubelszczyźnie i nie tylko. Lubelska Fundacja aktywnie walczy także o dostęp do terapii infuzyjnych, które dla grupy chorych w zaawansowanym stadium Parkinsona są kwestią godnego życia. Obecnie w Polsce refundowana jest tylko jedna metoda, z której jednak kwalifikuje się jedynie około połowa chorych.  Przyłącz się do nas! Pobiegnij w koszulce naszej akcji!

 

„Parkinson za zamkniętymi drzwiami” – to kampania społeczno-edukacyjna, która jest  wspólną inicjatywą pacjentów i lekarzy. Jej organizatorem jest Fundacja na Rzecz Chorych na Parkinsona, a partnerami stowarzyszenia z całej Polski: Fundacja „Żyć z chorobą Parkinsona”, Stowarzyszenie dla osób z chorobą Parkinsona i chorobami zwyrodnieniowymi mózgu „Ostoja”, Mazowieckie Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona, Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona i ich Rodzin „ Słonik”, Szczecińskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona, Wielkopolskie Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona, Stowarzyszenie Chorych na Chorobę Parkinsona i Ich Rodzin z Siedzibą w Gdyni, Śląskie Stowarzyszenie Osób Dotkniętych Chorobą Parkinsona.

  • Celem kampanii jest walka ze stereotypami na temat choroby Parkinsona, dostarczenie wiedzy o chorobie, możliwościach leczenia i pomocy pacjentom i ich bliskim. Kampania jest również wyrazem buntu pozostawienia chorych „za zamkniętymi drzwiami”.
  • Projekt wspierają znani artyści, Ludzie Dobrych Serc, którzy chcą pomóc chorym na Parkinsona:
    prof. Ewa Łętowska, Anna Seniuk, Stanisław Sojka, Krzysztof Cugowski, Tomasz Wójtowicz, Katarzyna Kabacińska
  • Patronat merytoryczny nad akcją objęło Polskie Towarzystwo Choroby Parkinsona i innych Zaburzeń Ruchowych oraz Sekcja Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
  • Kampanię wspierają firmy: Medtronic Poland, Abbvie Polska, Ever Neuro Pharma
  • Kampanię promuje plakat przygotowany specjalnie na tę okazję przez znanego grafika – Andrzeja Pągowskiego.

 

Walc dla chorych i „światło nadziei” – 27 kwietnia 2014 roku w Wirydarzu Klasztoru Ojców Dominikanów w Lublinie do nieba popłynęło symboliczne „Światło nadziei” i odegrany został premierowo utwór Mateusza Pospieszalskiego „Walc krótka historia”, skomponowany specjalnie dla chorych na Parkinsona.

Światło nadziei ze specjalnego reflektora zostało zapalone w dniu kanonizacji polskiego Papieża, dokładnie w godzinę jego śmierci, czyli o 21:47. Ojciec Święty, jeszcze jako Kardynał Karol Wojtyła wielokrotnie odprawiał msze w Klasztorze Ojców Dominikanów położonym w samym sercu lubelskiej starówki.