Komórki macierzyste w walce z Parkinsonem

Szwedzcy naukowcy po raz pierwszy z powodzeniem wykorzystali ludzkie komórki macierzyste do leczenia choroby Parkinsona. Na razie eksperymenty przeprowadzono na szczurach – informuje „BBC News”. Pierwsze badania kliniczne na ludziach planowane są w 2017 r. Główny autor eksperymentu prof. Malin Parmar z uniwersytetu Lund już teraz twierdzi, że badania te są wielkim przełomem w prowadzonych od wielu lat poszukiwaniach skutecznej terapii choroby Parkinsona.

Eksperyment polegał na pozyskaniu z ludzkich zarodków komórek macierzystych, które przekształcono w neurony wytwarzające dopaminę. Zniszczenie komórek mózgu produkujących ten neuroprzekaźnik jest główną przyczyną choroby Parkinsona. Nie wiadomo jednak, co do tego doprowadza.

Szwedzcy badacze zniszczyli w mózgu szczurów wytwarzające dopaminę neurony, a potem w ich miejsce wstrzyknęli uzyskane w laboratorium ludzkie komórki macierzyste. Prof. Parmar twierdzi, że po tym zabiegu doszło do odtworzenia zniszczonych neuronów wytwarzających dopaminę i ustąpiły objawy choroby.

 

Źródło informacji: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl
(fot. Mikael Risedal Uniwersytet Lund)

Dodaj komentarz