Jon Palfreman „Prześcignąć Parkinsona” – recenzja

Wiedza, która wzmacnia nadzieję

Premiera polskiego wydania książki Jona Palfremana

Prześcignąć parkinsona

Ilość książek i publikacji o zdrowiu jest przytłaczająca. O chorobach – również. W tym natłoku na pewno nie jest łatwo się rozeznać. Ponadto, potrafię sobie wyobrazić, że chorzy nie odczuwają motywacji by, być może nieliczne, chwile pełnej sprawności umysłowej poświęcać na dogłębne poznawanie schorzenia, które sami znają w sposób niemożliwy do opisania i wyobrażenia przez ludzi zdrowych. Być może wszyscy chcemy wierzyć, że diagnoza choroby Parkinsona i jej dalsze konsekwencje nie są ostatecznie „całym życiem” chorego. Podobnie myślał Jon Palfreman – uznany i nagradzany amerykański dziennikarz, producent, pisarz i reżyser. Jego książka „Prześcignąć parkinsona” właśnie się ukazuje i wierzymy, że jest potrzebna.

Palfreman, zdiagnozowany w 2011 roku, jak wielu przed nim, zaczął od karkołomnych prób wyparcia prawdy. Jednak, jak sam stwierdził: „Ponieważ mój stan był niezaprzeczalny, sensowne wydawało się zmierzenie z nim.”. W książce tworzy mapę orientacyjną swojego nowego życia, dzieli się nabytą wiedzą i doświadczeniami wielu ludzi w sposób równocześnie dociekliwy i prosty. Ukazuje nam perspektywy, o których na co dzień zapewne zapominamy: choroba Parkinsona od dwustu lat fascynuje (niełatwo przychodzi choćby napisać to słowo) lekarzy i naukowców. Z perspektywy dziennikarza autor relacjonuje historię badań nad chorobą, kolejne eksperymenty i niezwykłych ludzi z zacięciem godnym historii detektywistycznej. Jako pacjent, w pełni rozumie złożoność objawów fizycznych i stanu ducha towarzyszącego chorym, a równocześnie potrafi przekazać bunt i nadzieję. Nie wiem czy można dać lepszą rekomendację, skoro wielu wierzy, że jeśli nie masz nadziei, chorując na parkinsona, nie masz nic.

Warto sięgnąć po Prześcignąć parkinsona. Niezależnie od tego czy szukamy naukowej wiedzy, inspiracji płynącej z historii wielu dzielnych ludzi czy odrobiny zrozumienia dla naszych bliskich, w książce tej na pewno znajdziemy słowa zarówno pouczające jak i niosące pokrzepienie.

Książka pojawiła się w sprzedaży 10 kwietnia nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Prześcignąć parkinsona można nabyć pod adresem: https://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,3131,strona,Przescignac_parkinsona,katid,265.html

 

Dodaj komentarz